Endodoncia (ošetrenie koreňových kanálikov)
Koreňové kanáliky
Pojem koreňový kanálik vyvoláva u ľudí nepríjemné pocity. Po vypočutí množstva hororových príbehov o tom, ako vedia bolieť, aké nepríjemné je „ťahanie nervov“ a aké strašné bolesti vyvolávajú, sa tomu niet čo čudovať. Nuž, niektoré SÚ bolestivé a komplikované, ale skôr ide o výnimku ako pravidlo. Väčšina z nich sa dá ošetriť bezbolestne a bolesti nenastúpia ani po vyprchaní anestézie po výkone. Iba tie, o ktorých pacienti rozprávajú so svojimi priateľmi, sú problematické. Je množstvo príčin, prečo je ošetrenie kanálikov zložité. V koreňových kanálikoch sa nachádza koreňový nerv (pulpa). Ide o kúsok mäkkého tkaniva ako hocijaké iné tkanivo v organizme. Ak si poraníte palec, okamžite reaguje bolesťou a krátko na to zápalom a opuchom. To isté sa deje s pulpou len s tým rozdielom, že tá je uzavretá v úzkom priestore koreňového kanálika. Nastáva ischémia, a to je presne ten stav, ako keď stiahneme bandáž okolo prsta veľmi dlho. Je to výrazne bolestivé.
zápal drene
Môžeme sa nazdávať, že po odumretí pulpy nemôže dôjsť k vzniku bolesti. Niekedy sa to stáva, ale často nervové vlákna ostávajú nažive, lebo hlavné telá nervových buniek (gangliá) nie sú vo vnútri zuba. To spôsobuje vznik chronickej bolesti, ktorá sa objavuje najmä na teplé a studené podnety.Nervové vlákna obkolesené mŕtvym a silne zapáchajúcim tkanivom reagujú dráždivo.Po čase sa odumretá pulpa uvoľňuje do priestoru pod koreňom zuba a vzniká hnisavý vačok vyplnený hnisom (zvyšky boja nášho organizmu s nepriateľskou infekciou), na čo zub pri dotyku reaguje extrémne bolestivo. Vtedy sa taký absces začína stávať vážnou situáciou a v časoch pred objavením antibiotík a modernej chirurgie aj smrteľnou. Predtým boli jedinou terapiou takýchto stavov kliešte. V súčasnosti je možné zachrániť zub, aj keď je bolestivý, príp. s abscesom. Správne endodonticky ošetrený zub ostáva v ústnej dutine a nespôsobuje pacientovi žiadne ťažkosti.
Cievy a nervy vstupujú do zuba v oblasti hrotu koreňa a prechádzajú celým koreňom smerom ku korunke, kde končia v tzv. dreňovej dutine. Počet koreňových kanálikov je variabilný, rezáky majú spravidla 1-2 kanáliky, čreňové zuby 1-3 a stoličky 3-4 koreňové kanáliky.
Liečba koreňových kanálikov nastáva za predpokladu nezvratného poškodenia zubnej drene – zápal drene zuba a pri zápaloch v okolí hrotu koreňa zuba. Zápal drene – pulpitída vzniká najčastejąie pôsobením a prienikom baktérií z kazu do dreňovej dutiny. Hlavným prejavom akútneho zápalu je spontánna bolesť zuba, ktorá sa môže zhoršovať vo večerných a nočných hodinách, na studené a teplé podnety a môľe mať pulzujúci charakter. Pri chronickom zápale sú bolesti neurčité, miernejšie alebo môžu úplne chýbať. Pri prechode do akútnej formy ochorenia sa bolesť vystupňuje.Ak takýto zub nie je ošetrený, zubná dreň odumiera alebo sa zápal ďalej šíri smerom do priestoru za hrot koreňa a vzniká periodontitída. Periodontitída môže prebiehať akútne alebo chronicky, pri akútnej forme sú spontánne bolesti zuba,pocit vystúpeného zuba, bolesť pri záhryze a poprípade zvýšená telesná teplota.Chronické zápaly prebiehajú len s miernymi príznakmi alebo bez akýchkoľvek príznakov. Pri periodontitíde zápal spôsobí zničenie kosti v oblasti hrotu koreňa. Takáto deštrukcia sa nám prejaví aj na RTG snímke. Ak zápal nie je včas ošetrený, šíri sa ďalej a vzniká tzv. okoločeľustný zápal, pri ktorom má pacient vysokú teplotu, je malátny, opuchnutý a hrozí ďalšie šírenie zápalu v organizme.Ošetrenie koreňových kanálikov prebieha v niekoľkých fázach a je pomerne náročné.
Aby bola liečba úspešná, musíme zvládnuť nielen príznaky zápalu – bolesť, ale musíme odstrániť aj príčinu – baktérie. Preto je potreba dokonale spriechodniť koreňové kanáliky, pričom sa odstraňujú všetky kazové hmoty. Spriechodnením sú vytvorené podmienky pre hermetické uzavretie – zaplnenie kanálikov, aby sa zabránilo ďalšiemu prieniku baktériam smerom za hrot koreňa zuba. V lokálnom znecitlivení sa prevŕta korunka zuba, aby sme získali prístup ku kanálikom.Následne sa ošetria kanáliky pomocou špeciálnych prístrojov a nástrojov. Pri akútnom zápale drene sa pri dodržaní určitých podmienok podarí postihnutý zub vyplniť v jednej návšteve. Pri nevhodných podmienkach sa využije dočasná výplň,zub sa definitívne zaplní až v nasledujúcej návšteve. Liečba akútneho zápalu periodoncia (priestor v okolí hrotu koreňa) prebieha podobne. Baktérie prenikli za hrot koreňa a vytvorili tam hnis. V prvej návšteve sme väčšinou nútení nechať zub otvorený, aby došlo k odtoku hnisu a ustúpeniu bolestí. Podľa klinických príznakov postupne vytvárame dočasnú výplň a v prípade kľudového štádia zuba ho neskôr definitívne zaplníme.
Samozrejme takto by malo prebiehať ošetrenie koreňových kanálikov zuba v optimálnom prípade. V praxi je liečba veľmi náročná, zložitá a nie vždy musí skončiť zaplnením zuba. V terapii sa stomatológ riadi podľa klinických príznakov, formy ochorenia, anatomických pomerov zuba, stavu okolia zuba, pomocou RTG snímky. Liečba koreňových kanálikov môže byť bezproblémová. Počas liečby sa však môžu vyskytnúť aj komplikácie, ale aj napriek tomu sa zub podarí zaplniť za predpokladu dlhodobej životnosti. Takisto sa však stáva, že zub už pri prvom vyšetrení nespĺňa podmienky, aby liečba bola úspešná.
Základ úspechu aj v endodoncii je kvalitné prístrojové vybavenie. Používame zväčšovacie pomôcky ako je mikroskop a lupové okuliare Carl Zeiss EyeMag F